STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Pożar na wysypisku

W sobotę wieczorem, 9 maja 2015 roku nad Krotoszynem pojawiły się kłęby czarnego dymu, które nie zwiastowały nic dobrego. Pierwsze zgłoszenie o pożarze do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 20:22. Zgłaszający poinformował, że pali się na wysypisku śmieci. Dyżurny Operacyjny Powiatu po przyjęciu zgłoszenia do pożaru wysłał dwa samochody gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Krotoszyna, trzy samochody gaśnicze z OSP Krotoszyn, Zduny, Chwaliszew.
Po dojechaniu do miejsca zdarzenia Kierujący Działaniem Gaśniczym ustalił, że palą się śmieci wielkogabarytowe ( tapczany, szafy, łóżka) na placu wysypiska śmieci. Nie występowało zagrożenie dla budynków, istniała możliwość rozprzestrzenienia się pożaru na stertę odpadów zielonych ( trawa, gałęzie) znajdujących się obok.
W celu ograniczenia rozprzestrzenienia się pożaru podano dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci od strony sterty z odpadami zielonymi. Po przybyciu na miejsce pożaru GBA OSP Krotoszyn podała trzeci prąd wody w natarciu po przeciwnej stronie palącej się sterty, druga rota z OSP Krotoszyn udała się z tłumicami wzdłuż ogrodzenia celem ugaszenia palącej się trawy. Z uwagi na palące się pianki poliuretanowe znajdujące się w tapczanach, ratownicy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Dowożenie wody prowadzone było przez GBA OSP Krotoszyn i przybyłe na miejsce GCBA OSP Zduny.
Po stłumieniu ognia oraz przybyciu na miejsce ładowarki teleskopowej, przegrupowano siły tak, aby można było przewozić tlące się materiały palne na wolną część placu w celu dogaszenia. Po ugaszeniu pożaru, pogorzelisko sprawdzono kamerą termowizyjną - zarzewi nie stwierdzono. Działania trwały 3 godziny 34 minuty.
Tekst: bryg. Tomasz Niciejewski
Foto: JRG PSP Krotoszyn

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd