STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Wypadek autobusu

Wakacje zbliżają się dużymi krokami, stopnie wystawione, plany co do spędzenia wolnego czasu po ciężkiej pracy jaka niewątpliwie jest nauka też na ukończeniu.

24 czerwca 2015 roku, godziny przedpołudniowe - ostatnia wycieczka szkolna. Pogoda dopisuje przez szyby autobusu widać roześmiane twarze młodzieży. Bawią się, śmieją nie zwracają uwagi na to co dzieje się dookoła. 20 osób z opiekunem jedzie świętować zakończenie roku szkolnego. Nikt nawet w najczarniejszych scenariuszach nie przypuszcza nawet, że nie dojadą do celu, że ich droga zakończy się prawie na samym jej początku….

Potężne uderzenie, potwornych huk, pisk hamulców i…przerażająca cisza przeplatana ledwo słyszalnym wołaniem o pomoc, cichym płaczem. Po chwili z autobusu wychodzi kilka osób lżej rannych – to oni alarmują służby ratunkowe, które po kilku minutach docierają do miejsca zdarzenia. Widok tego co zastali strażacy odbiera głos i zapiera dech. Autobus wycieczkowy zderzył się z pojazdem szynowym. Na zewnątrz autobusu leżą osoby poszkodowane, kilka osób znajduje się w środku, jeszcze inni chodzą wokół autobusu.

Kierujący Działaniem Ratowniczym ocenia sytuację, podaje informację do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Krotoszynie. Pozostali strażacy przystępują do działania, dokonują segregacji poszkodowanych, najciężej poszkodowanym udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy, ewakuują z autobusu na zewnątrz. Na miejsce docierają Zespoły Ratownictwa Medycznego – karetka „S” ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z Krotoszyna oraz przejeżdżająca przypadkowo karetka „P” z Rawickiego Centrum Medycznego.

Akcja zostaje zorganizowana błyskawicznie, powołany zostaje Koordynator Medycznych Działań Ratowniczych. Na miejsce zdarzenia przyjeżdżają kolejne zastępy strażaków. Każdy poszkodowany zostaje pod opieką dwóch lub trzech strażaków. Najciężej poszkodowani zostają transportowani do szpitali w Krotoszynie, Ostrowie Wlkp. i Pleszewie.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie, w których uczestniczyli: Specjalistyczny Zespół Ratownictwa Medycznego „S” ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Krotoszynie, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Krotoszyna, Biadek, Zdun, Lutogniewa, Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego z Rawickiego Centrum Medycznego, Policja, Straż Miejska, Zarządzanie Kryzysowe, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Miejski Zakład Komunikacji, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krotoszynie, pojazd szynowy z Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp.

Celem ćwiczeń było: doskonalenie metodyki organizacji, prowadzenia, kierowania i koordynowania wielopłaszczyznowych działań ratowniczych z udziałem wielu współdziałających służb i podmiotów, doskonalenie procedur ratowniczych związanych z realizacją zadań z zakresu działań gaśniczych, ratownictwa technicznego i medycznego na wypadek wystąpienia katastrof i awarii technicznych, zwłaszcza komunikacyjnych, doskonalenie metodyki organizacji medycznych działań ratowniczych podczas zdarzeń o charakterze mnogim i masowym, rozwijanie technik wykonywania dostępu do osób uwięzionych we wrakach pojazdów, rozwijanie możliwości prowadzenia jednoczesnej ewakuacji dużych ilości ludzi, w tym poszkodowanych ze stref zagrożenia, doskonalenie technik użycia sprzętu ratownictwa technicznego, organizacja i prowadzenie zabezpieczenia miejsca zdarzenia na odcinkach dróg o dużym natężeniu ruchu, prowadzenie segregacji pierwotnej poszkodowanych w zdarzeniach mnogich(z ewentualnym uznaniem zdarzenia za masowe), organizacja - w ramach współpracy z Systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne – otoczenia miejsca zdarzenia (punktu segregacji poszkodowanych, punktu udzielania pomocy medycznej), doskonalenie współpracy ze środkami masowego przekazu, doskonalenie działań związanych z organizacją wsparcia psychologicznego dla poszkodowanych oraz ratowników, doskonalenie organizacji i prowadzenie łączności z podziałem na odcinki bojowe, jak również sprawdzenie technicznych możliwości współpracy między służbami. Cele postawione zostały zrealizowane w pełnym zakresie.

Wszystkim uczestnikom i osobom przygotowującym ćwiczenia dziękujemy za udział i ich przygotowanie.

Tekst: bryg. Tomasz Niciejewski

Foto: mł. kpt. Tomasz Patryas

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd