STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Pożar zboża i słomy

Sobota 1 sierpnia 2015 roku, godzina 12:15 w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie rozdzwonił się telefon alarmowy…wpływały zgłoszenia z różnych stron powiatu o pożarze…jedni zgłaszali pożar lasu, inni pożar zboża i słomy…Trafne zgłoszenie dotyczyło pożaru zboża na pniu i słomy w miejscowości Kuklinów, gm. Kobylin.
Zaczęło się zwykle to bywa od niewielkiego ognia, ale warunki atmosferyczne, jakie występowały w tym dniu – wiatr wiejący z prędkością prawie 11 km/ h sprzyjały błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się pożaru na łany zboża i słomę.
Dyżurny operacyjny Powiatu po przyjęciu zgłoszenia wysłał do pożaru samochody gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Krotoszyna, Kobylina, Zalesia Wielkiego, Baszkowa, Zalesia Małego, Wyganowa, Kuklinowa.
Po dojechaniu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że pali się zboże na pniu i baloty ze słomą oraz zagrożone jest zboże na pniu.
Jednostki straży pożarnej w szyku okrążającym podawały wodę w natarciu na palące się zboże i jednocześnie w obronie zagrożonego zboża i budynków. Strażacy wspierani byli przez beczkowozy z wodą i ciągnik z pługiem z RSP Kuklinów. Pogorzelisko zostało oborane i dogaszone. W wyniku pożaru spaleniu uległo ok. 18 ha zboża i słomy. Działania trwały 2 godziny 43 minuty.
Tekst: bryg. Tomasz Niciejewski

Foto: JRG PSP Krotoszyn

 

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!