STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Jedna osoba w szpitalu, dwie osoby ewakuowane

 Do powstania groźnie wyglądającego pożaru doszło we wtorkowe popołudnie w jednym z jednorodzinnych budynków mieszkalnych w Zdunach.

Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania wpłynęło o godzinie 13:16. Dyżurny Operacyjny Powiatu po przyjęciu zgłoszenia wysłał do miejsca zdarzenia dwa samochody gaśnicze z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach i samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Krotoszyna.

Po dojechaniu do miejsca zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił w przeprowadzonym rozpoznaniu, że  występuje duże zadymienie w pomieszczeniach piwnicznych budynku jednorodzinnego. Dym wydostaje się na zewnątrz przez otwarte drzwi garażowe oraz drzwi wejściowe do budynku na pierwszym piętrze. Właściciel, który znajdował się na zewnątrz przekazał informację, że wewnątrz budynku znajdują się dwie kobiety i pies. Przed przybyciem straży właściciel próbował ugasić pożar za pomocą piasku oraz gaśnicy, ale działania okazały się nieskuteczne.

Strażacy zabezpieczyli teren działania. Rota wyposażona w sprzęt ochrony dróg oddechowych weszła do wnętrza budynku w celu zlokalizowania kobiet i psa, które zostały ewakuowane na zewnątrz i przeprowadzone do sąsiedniego budynku, gdzie zapewniony został im komfort cieplny oraz udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc polegająca na wsparciu psychicznym. Sprawiono drabinę przenośną w świetle okna celem zapewnienia alternatywnej drogi ewakuacji, której nie było konieczności użycia. Właściciel budynku zakręcił kurek główny instalacji gazowej odcinając tym samym dopływ gazu do budynku. Pogotowie Energetyczne, które przybyło na miejsce pożaru odłączyło dopływ energii elektrycznej. W tym samym czasie druga rota wyposażona w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz linię gaśniczą i kamerę termowizyjną weszła do pomieszczeń piwniczych w celu lokalizacji źródła ognia. Po stłumieniu ognia tlące się materiały palne zostały usunięte na zewnątrz budynku i dogaszone przy użyciu wody. W czasie prowadzonych działań do Kierującego Działaniem Ratowniczym zgłosił się właściciel z informacją o swoim złym samopoczuciu - właścicielowi udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy polegającej na podaniu tlenu, zabezpieczeniu przed utratą ciepła oraz wsparciu psychicznym. Przybyły na miejsce lekarz zdecydował o zabraniu jednej osoby tj. właściciela do szpitala. Dwie kobiety decyzja lekarza pozostały na miejscu zdarzenia ponieważ nie wymagały hospitalizacji. W końcówce działań ratowniczo – gaśniczych strażacy wyposażeni w urządzenie pomiarowe oraz kamerę termowizyjną sprawdziła pomieszczenia pod kątem występowania zagrożeń - nie stwierdzono. Działania trwały 1 godzinę 17 minut.

Opracowanie: bryg. Tomasz Niciejewski

Zdjęcia: mł. kpt. Michał Morta

 

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!