STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Rozbity termometr rtęciowy

W niedzielę 5 lutego 2017 roku do straży pożarnej w Krotoszynie zadzwonił mieszkaniec Kobierna, gm. Krotoszyn z informacją, że w mieszkaniu został rozbity termometr. Dyżurny Operacyjny Powiatu poinformował domowników o sposobie postępowania oraz wysłał samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Krotoszyna.

Po dojechaniu do miejsca zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że doszło do rozbicia termometru rtęciowego i uwolnienia rtęci. Nie ma osób poszkodowanych. Mieszkańcy znajdują się w przeciwległej do zdarzenia części budynku, w miejscu bezpiecznym. Drzwi do pomieszczenia, w którym znajdował się termometr były zamknięte, pomieszczenie zostało przewietrzone przed przyjazdem straży.

Strażacy zabezpieczyli teren działania, rota wyposażona w sprzęt ochrony dróg oddechowych weszła do pokoju i ustalili, że rozbity termometr leży na wykładzinie. Z uwagi na brak możliwości usunięcia rtęci z wykładziny strażacy wycięli skrawek z rozbitym termometrem i umieścili w przygotowanym wcześniej słoju z wodą, słój został szczelnie zakręcony. Działania trwały 1 godzinę 5 minut.

W przypadku stłuczenia termometru i rozlania rtęci należy zabezpieczyć miejsce przed dziećmi i zwierzętami domowymi, aby uniknąć rozniesienia pozostałości rtęci i bezzwłocznie ją zebrać. Wszystkie resztki termometru należy umieścić w szklanym słoiku z wodą, który należy zakręcić. Rtęć jest pierwiastkiem metalicznym, która w temperaturze pokojowej nieustannie paruje, a bezwonne pary są jej najgroźniejszą postacią. Zaniedbanie jej uprzątnięcia naraża osoby przebywające w pomieszczeniu na długotrwałe wdychanie toksycznych oparów. Zatrucie może powodować kumulowanie w organizmie, trwałe uszkodzenia mózgu, układu sercowo-naczyniowego i nerek.

Do rozpuszczenia rtęci nie wolno używać domowych środków czystości zawierających m.in. chlor (mogą zareagować gwałtownie z rtęcią, tworząc trujący gaz).
Nie możemy zbierać „kuleczek” rtęci miotłą lub pędzlem, ponieważ powoduje to rozbijanie kulek na mniejsze drobiny o większym rozproszeniu, które szybciej parują.
Nie używać do zbierania rozlanej rtęci odkurzacza! Nawet po opróżnieniu w urządzeniu zostaną drobiny, które przy każdym włączeniu urządzenia będą emitować do otoczenia toksyczne opary stwarzające ryzyko zatrucia.
Pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać rtęci do śmietnika, spuszczać w ubikacji lub wylewać do zlewu! Substancja ta jest toksyczna dla środowiska nawet w małych ilościach.
Opracowanie: bryg. Tomasz Niciejewski

Zdjęcia: JRG PSP Krotoszyn

 

Our website is protected by DMC Firewall!