STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Pożar sadzy w przewodzie kominowym

W środę 08 lutego 2017 roku o godzinie 03.08 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku jednorodzinnym w miejscowości Wałków.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia niezwłocznie zadysponował cztery zastępy Straży Pożarnej. Dowódca pierwszych zastępów pożarniczych  w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że palą się sadze     w przewodzie kominowym, nie ma osób poszkodowanych, mieszkańcy znajdują się na zewnątrz budynku.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań, aby przeprowadzić skuteczną akcję gaśniczą Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił sprawienie podnośnika hydraulicznego SH 18 z OSP Koźmin Wlkp. oraz wprowadził rotę strażaków w sprzęcie ochrony dróg oddechowych do pomieszczenia kotłowni. Ratownicy usunęli palącą się sadzę z wyczystki, wynosząc ją na zewnątrz budynku w miejsce nie stwarzające zagrożenia. Następnie przy pomocy gaśnicy proszkowej stłumili pożar w przewodzie kominowym. Na miejsce dotarł kominiarz, który za pomocą narzędzi kominiarskich wyczyścił przewód kominowy. Wszystkie pomieszczenia przewietrzono, sprawdzono urządzeniem wielogazowym Sperian MultiPro pod kątem występowania tlenku węgla. Cały przewód kominowy sprawdzono kamerą termowizyjną pod kątem występowania zagrożenia. Urządzenia pomiarowe nie wykazały zagrożeń. Z uwagi na popękany przewód kominowy kominiarz zadecydował o zakazie użytkowania przewodu kominowego wraz      z piecem centralnego ogrzewania do czasu usunięcia nieprawidłowości. Na tym działania zakończono zastępy powróciły do miejsc stacjonowania.

W działaniach trwających 2 godziny i 22 minuty udział brało 18 strażaków.

Opracowanie: kpt. Tomasz Patryas

Foto: sekc. Szymon Kujawa

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd