STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Prośba...przestroga dla nas

Pomimo szerokiej akcji prewencyjnej, ostrzeżeń, apeli, udostępnionych materiałów, spotkań z mieszkańcami oraz kominiarzami, pożary sadzy w przewodzie kominowym stanowią ponad 50 % interwencji zakwalifikowanych jako pożar w roku bieżącym. Krotoszyńscy strażacy w ostatnim czasie każdego dnia zmagają się z tego typu zdarzeniami, których w większości można uniknąć. Wystarczy wspomnieć, że w okresie od 01 stycznia 2017 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie otrzymało 15 zgłoszeń dotyczących pożarów sadzy.

Kolejna interwencja z tym związana miała miejsce w dniu dzisiejszym tj. 12.02.2017 roku o godzinie 18:37. Tym razem ciężki samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie, średni samochód gaśniczy z jednostki OSP Kobylin oraz lekki samochód gaśniczy z jednostki OSP Kuklinów interweniował  w Fijałowie gm. Kobylin. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu, weryfikacji zagrożeń wewnątrz budynku przy użyciu dostępnych urządzeń pomiarowych oraz usunięciu nadpalonej sadzy z przewodu kominowego na zewnątrz doprowadzając tym samym do likwidacji zagrożenia. Działania trwały 1 godzinę i 4 minuty. W większości nie są to skomplikowane pożary ale bardzo często powodują wielkie straty. Każde wezwanie związane z pożarem sadzy w przewodzie kominowym niesie ze sobą wiele zagrożeń przede wszystkim dla Was, użytkowników obiektów mieszkalnych. Niestety główną przyczyną tego typu zdarzeń są zaniedbania, których dopuszczają się właściciele lub zarządcy budynków. Zaniedbania o których przypominamy od kilku miesięcy. Chodzi głównie o regularne czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz właściwą eksploatacje urządzeń grzewczych. Po raz kolejny apelujemy o rozwagę. Apelujemy o stosowanie właściwych materiałów palnych. Apelujemy o wzmożoną kontrolę przewodów kominowych oraz prawidłowe czyszczenie zgodne z ich stanem. W wielu przypadkach minimum wymagane przez przepisy jest nie wystarczające.

Piętnaście zgłoszeń które są potencjalnym zagrożeniem dla osób i mienia. Ta niechlubna statystyka jest bardzo niepokojąca. Stosując się do zaleceń dbamy nie tylko o siebie ale również o swoich bliskich i mienie. Zima nie odpuszcza. Na dworze ujemne temperatury a więc okres grzewczy w pełni. Zastanów się… Czy warto ryzykować…

Opracowanie: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: asp. sztab. Mariusz Zasieczny

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd