STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Trzy zdarzenia drogowe w krótkim czasie

Zima powróciła z impetem. Intensywne opady śniegu połączone z silnym wiatrem i ujemnymi temperaturami znacznie utrudniały życie kierowcom. W trakcie ataku zimy w piątek 16 marca 2018 roku na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowaliśmy trzy zdarzenia drogowe. Pierwsze zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego w miejscowości Lutogniew wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie o godzinie 16:39.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Krotoszynie oraz jednostkę OSP Lutogniew. Tak naprawdę był to początek wytężonej pracy strażaków. Minęło 8 minut od pierwszego zgłoszenia, jednostki rozpoczęły działania na drodze krajowej numer 36 w miejscowości Lutogniew. Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadza rozpoznanie ustalając, że samochód osobowy wypadł poza obręb drogi i znajduje się w rowie. Osoba uczestnicząca w zdarzeniu znalazła schronienie w innym pojeździe do czasu przybycia służb ratunkowych. Rozpoczynają się działania związane z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, udzieleniem osobie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przyjazdu służb medycznych oraz zabezpieczeniem uszkodzonego pojazdu. W tym czasie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpływa kolejne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Czarny Sad. Dyżurny Operacyjny Powiatu analizując sytuację niezwłocznie dysponuje do działań cztery zastępy. Samochód operacyjny z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie, samochód gaśniczy i samochód ratowniczy z jednostki OSP Czarny Sad oraz samochód ratowniczy z jednostki OSP Koźmin Wielkopolski.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w wyniku rozpoznania ustala, że doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. W pojazdach podróżowały łącznie trzy osoby. Jedna osoba poszkodowana znajduje się w karetce pogotowia pod opieką lekarza natomiast pozostałych dwóch uczestników zdarzenia nie odniosło żadnych obrażeń. Strażacy zabezpieczyli teren działań oraz odłączyli akumulatory w uszkodzonych pojazdach. W tym czasie do służb ratunkowych dotarła kolejna informacja o kolizji drogowej na drodze krajowej kilkaset metrów dalej. Decyzją Kierującego Działaniami Ratowniczymi na miejscu zdarzenia pozostał jeden zastęp celem wykonania niezbędnych czynności natomiast pozostałe jednostki udały się w kierunku Koźmina Wielkopolskiego do kolejnej interwencji. Po dotarciu na miejsce ustalono, że samochód osobowy osunął się do rowu. Wewnątrz pojazdu znajdowała się kobieta i dziecko. Strażacy pomogli podróżującym opuścić pojazd  i zapewnili matce z dzieckiem schronienie w pojeździe pożarniczym. Młodszy uczestnik zdarzenia uskarżał się na niewielki ból głowy dlatego na miejsce wezwano również służby medyczne. Lekarz przebadał uczestników zdarzenia nie stwierdzając obrażeń wymagających hospitalizacji. Na zakończenie działań w pojeżdzie odłączono akumulator i zastępu udały się do miejsca stacjonowania.

W kilkanaście minut na terenie powiatu odnotowano trzy zdarzenia wymagające interwencji służb ratowniczych. Dzięki dobrej współpracy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Policji w ciągu tych kilkunastu minut każda osoba oczekująca na pomoc otrzymała ją. Niestety po raz kolejny w trakcie pogarszających się warunków drogowych dochodzi do zwiększonej ilości zdarzeń. Apelujemy do kierowców o rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Według prognoz zima potowarzyszy nam jeszcze kilka dni.

Tekst: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: PHOTOsikora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd