STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Pożar zboża na pniu i prasy rolującej

W środę 4 lipca 2018 roku o godzinie 14:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża na pniu w miejscowości Gałązki (gmina Koźmin Wielkopolski).

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie, dwa zastępy z Jednostki OSP Koźmin Wielkopolski oraz jeden zastęp z OSP Borzęciczki.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że na polu uprawnym na którym prowadzone były prace polowe pali się zboże na pniu, ściernisko, zrolowana słoma oraz pryzma obornika. Pożarem objęta jest powierzchnia około 0,3 hektara. Na drodze gruntowej stanowiącej dojazd do pola stoi maszyna rolnicza (prasa rolująca), która w momencie przybycia zastępów pożarniczych w całości była objęta pożarem. Operator maszyny podjął nieskuteczną próbę gaszenia pożaru przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego. Strażacy podali jeden prąd gaśniczy wody w natarciu na palącą się maszynę oraz dwa prądy gaśniczych wody w obronie pozostałej uprawy. Po ugaszeniu maszyny rolniczej KDR przegrupował zastępy i strażacy przystąpili do gaszenia palących się balotów słomy i pryzmy obornika. Właściciel we własnym zakresie zorganizował sprzęt rolniczy, który wspomógł działania Straży Pożarnej. Maszynę rolniczą która uległa spaleniu na bieżąco monitorowano kamerą termowizyjną, a miejsce objęte pożarem zostało oborane. Po całkowitym ugaszeni pożaru działania zakończono. Zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Działania Straży Pożarnej trwały 2 godziny i 4 minuty.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: dh Szymon Sikora – OSP Koźmin Wielkopolski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!