STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Grożny pożar przyczepy rolniczej z balotami

W sobotę 7 lipca 2018 roku o godzinie 13:31 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze przyczepy rolniczej wypełnionej słomom w miejscowości Mokronos (gmina Koźmin Wielkopolski).

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie, dwa zastępy z Jednostki OSP Koźmin Wielkopolski oraz jeden zastęp z Jednostki OSP Czarny Sad.

Ten sam pożar równolegle został zgłoszony do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu, z uwagi na lokalizację pożaru (granica powiatów krotoszyńskiego i gostyńskiego) Dyżurny Stanowiska Kierowania w Gostyniu do zdarzenia zadysponował również cztery zastępy pożarnicze (JRG Gostyń, OSP Pogorzela, OSP Głuchów).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że na przyczepie rolniczej pali się zrolowana słoma, zagrożone jest pole z rzepakiem.

Działania Straży Pożarnej polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się baloty ograniczając rozwój pożaru, następnie właściciel przeciągnął ciągnikiem przyczepę na ściernisko gdzie zrzucił tlące się baloty. Strażacy zabezpieczyli teren ścierniska oraz pole rzepaku poprzez podawanie prądów gaśniczych wody. Po przybyciu kolejnych jednostek KDR wprowadził dodatkowe prądy wody w natarciu na palące się baloty skutecznie lokalizując zagrożenie. Właściciel zorganizował ładowarkę teleskopową, którą rozgarnięto tlące się baloty oraz ciągnik z pługiem, którym oborano miejsce pożaru. Po całkowitym ugaszeniu pożaru strażacy zakończyli swoje działania i powrócili do miejsca stacjonowania.

Działania Straży Pożarnej trwały 2 godziny.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: dh Szymon Sikora OSP Koźmin Wielkopolski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!