STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Kolejny pożar podczas tegorocznych żniw

Okres intensywnych prac polowych rozpoczął się na dobre. Na polach pojawiły się kombajny. Niestety w czasie żniw ilość pożarów wzrasta. Ogień trawi maszyny rolnicze oraz uprawy przeznaczone do zbioru. Straty spowodowane pożarami płodów rolnych liczone są często w tysiącach złotych. Kolejny pożar w trakcie tegorocznych żniw powstał w sobotę 07 lipca 2018 roku w miejscowości Kobierno (gm. Krotoszyn). Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło o godzinie 16:36.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował ciężki samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz zastępy z jednostek OSP Krotoszyn, OSP Orpiszew, OSP Roszki oraz OSP Kobierno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że pali się prasa rolnicza, słoma po kombajnie oraz ściernisko. Szybko rozprzestrzeniający się ogień zagrażał okolicznym budynkom oraz sąsiednim areałom. Okoliczni mieszkańcy podjęli działania gaśnicze celem ograniczenia rozwijającego się pożaru wykonując pasy ochronne sprzętem rolniczym oraz tłumiąc ogień gaśnicami podręcznymi oraz łopatami.

Strażacy podali łącznie 6 prądów gaśniczych wody, realizując działania w obronie zagrożonych budynków i pozostałych upraw oraz w natarciu na palące się płody rolne i prasę rolniczą. Duże wsparcie działań straży pożarnej stanowiły ciągniki rolnicze z pługami, które wykonywały pasy ochronne oddzielające pozostały areał od miejsca pożaru celem ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia. Po ugaszeniu pożaru pogorzelisko ponownie zlano wodą oraz oborano jego krawędzie. Działania gaśnicze trwały 1 godzinę i 25 minut.

Opracowanie: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: mł. ogn. Łukasz Marszałek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!