STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Potężny pożar budynku na terenie byłej jednostki wojskowej

Sobota 14 lipca 2018 roku na długo pozostanie w pamięci strażaków oraz mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. 55 zastępów Straży Pożarnej walczyło z pożarem powierzchni dachowej budynku użyteczności publicznej zlokalizowanego na terenie byłej jednostki wojskowej przy ulicy Młyńskiej w Krotoszynie. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło o godzinie 11:25.

Dyżurny Stanowiska Kierowania niezwłocznie zadysponował do zdarzenia cały potencjał ratowniczy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Krotoszynie oraz najbliższe zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych. W trakcie dojazdu służb ratunkowych nikt nie przypuszczał, że w działania zaangażowane zostaną nie tylko jednostki z terenu powiatu krotoszyńskiego ale także siły i środki z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Ostrowie Wielkopolskim.

Po przybyciu pierwszych zastępów Kierujący Działaniami Ratowniczymi zastał na miejscu w pełni rozwinięty pożar drewnianej konstrukcji dachowej, który bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Na szczęście w obiekcie nikt nie przebywał, był on całkowicie zamknięty.

Strażacy zabezpieczyli teren działań, odłączyli dopływ energii elektrycznej do budynku i rozpoczęli działania gaśnicze. Na miejsce zdarzenia systematycznie docierały kolejne zastępy zwiększając skuteczność działań realizowanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe podając środek gaśniczy wewnątrz budynku oraz z koszów podnośników hydraulicznych i drabin mechanicznych bezpośrednio na więźbę dachową. Duża ilość ratowników uczestnicząca w akcji gaśniczej pozwoliła na jednoczesną ewakuację najcenniejszego mienia znajdującego się wewnątrz obiektu, w którym swoją siedzibę miały placówki użyteczności publicznej takie jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Państwowa Szkoła Muzyczna czy Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Po stłumieniu ognia kontynuowano ewakuację mienia z wyższych kondygnacji oraz przystąpiono do usuwania i dogaszania nadpalonej więźby dachowej oraz elementów wyposażenia objętych pożarem. Niestety nastała noc a ograniczona widoczność wpływała negatywnie na bezpieczeństwo ratowników dlatego Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o zaprzestaniu działań, które zostały kontynuowane w dniu następnym. W porze nocnej obiekt był pod stałym nadzorem jednostek ochrony przeciwpożarowej. W dniu następnym nastąpiła kontynuacja prac zmierzających do całkowitego usunięcia zagrożenia pożarowego. Czynności na miejscu zdarzenia zakończono o godzinie 22:42 a więc były to dwa dni intensywnej pracy strażaków. Działania ratowniczo - gaśnicze w których zaangażowano łącznie 55 zastępów i 235 ratowników trwały 35 godzin i 17 minut.

Znane mieszkańcom Krotoszyna hasło "WSPÓŁDZIAŁAMY" miało odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie tylko służby ratunkowe realizujące działania, władze samorządowe czy instytucje kryzysowe organizujące posiłki, napoje, dodatkowy sprzęt i materiały podejmowały działania na miejscu zdarzenia. Okoliczni mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego z zapałem angażowali się w prace związane z ewakuacją i zabezpieczeniem mienia uratowanego z pożaru. To bardzo budujące i dobrze rokujące na przyszłość.

Opracowanie: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: dh Szymon Sikora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!