STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Nocny pożar balotów słomy w Bestwinie

W sobotę 18 sierpnia 2018 roku o godzinie 23:42 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze stogu balotów słomy w Bestwinie (gmina Zduny).

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz zastępy z jednostek OSP Zduny, OSP Baszków i OSP Bestwin.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się stóg słomy w całej objętości wraz z halą tunelową do przechowywania balotów. W pełni rozwinięty pożar szybko się rozprzestrzeniał częściowo obejmując swym zasięgiem stertę obornika zlokalizowanego w pobliżu. Dodatkowo pole suchej kukurydzy przylegające do hali tunelowej oraz drugi stóg znajdujący się w pobliżu wymagały od strażaków podjęcia natychmiastowych działań obronnych.

Działania Straży Pożarnej polegały na podaniu w pierwszej fazie dwóch prądów wody  w obronie zagrożonych obiektów, skutecznie ograniczając rozprzestrzenianie się ognia.  W momencie przybycia na miejsce kolejnych jednostek zwiększono intensywność podawania środka gaśniczego, prowadząc działania w natarciu oraz obronie zagrożonego mienia z wykorzystaniem 4 prądów gaśniczych. Po stłumieniu ognia nadpaloną słomę przewożono ładowarkami teleskopowymi na pobliskie pole i systematycznie dogaszano. Właściciel mienia sprzętem rolniczym wykonał pas ochronny wokół stogu zabezpieczając krawędzie pogorzeliska.

Nocne działania trwające łącznie 08 godzin i 50 minut były dużym obciążeniem dla ratowników, dlatego kierujący działaniami ratowniczymi za pośrednictwem Stanowiska Kierowania zorganizował podmianę uczestników akcji gaśniczej oraz uzyskał od sołtysa wioski ciepłe napoje. Zaopatrzenie wodne zorganizowano w oparciu o samochód ciężki cysternę oraz hydrant znajdujący się w odległości 3 km od pożaru z którego dowożono wodę. Po całkowitym ugaszeniu pożary działania zakończono i zastępy powróciły do miejsc stacjonowania.

Łącznie w działaniach na terenie miejscowości Bestwin uczestniczyło 8 zastępów straży pożarnej i 45 ratowników.

Opracował: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: JRG Krotoszyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd