STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Pożar stodoły w Długołęce

W piątek 24 sierpnia 2018 roku o godzinie 13:33 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze stodoły w Długołęce (gmina Kobylin).

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz zastępy z Jednostek OSP.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się poddasze budynku inwentarskiego w całości wypełnione zrolowaną słomom. Pożar zagraża przyległym obiektom. Brak osób poszkodowanych. Właściciel wraz z mieszkańcami wioski ewakuował zwierzęta gospodarskie (bydło i trzodę) przed przybyciem Straży Pożarnej.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu akcji. Strażacy w początkowej fazie działań podali dwa prądy gaśnicze w obronie zagrożonych obiektów, równocześnie przeprowadzili rozpoznanie wodne w celu zapewnienia ciągłości podawania środka gaśniczego. Po dojeździe dodatkowych sił i środków, teren działań został podzielony na trzy odcinki bojowe. Wprowadzono kolejne prądy gaśnicze wody w natarciu na palący się budynek oraz zbudowano magistralę przesyłową wody W 110 przy wykorzystaniu zbiornika naturalnego co pozwoliło na zwiększenie intensywności podawania środka gaśniczego. Po stłumieniu ognia, ratownicy przystąpili do dogaszania tlących się balotów, które sukcesywnie były usuwane na zewnątrz obiektu. Właściciel zorganizował ładowarki teleskopowe oraz ciągniki rolnicze z przyczepami przy pomocy których tląca się słoma była wywożona na pobliskie pole i na bieżąco dogaszana. Strażacy w strefie niebezpiecznej pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Ciągłość prowadzonych prac przy cyklicznej wymianie ratowników była możliwa dzięki wykorzystaniu specjalistycznego kontenera Sprzętu ODO z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Z uwagi na zapadający zmierzch oświetlono teren akcji. Po całkowitym ugaszeniu pożaru teren działań sprawdzono kamerą termowizyjną, wykluczając zagrożenie powstania pożaru. Na tym działania zakończono, zastępy powróciły do miejsc stacjonowania.

W działaniach trwających 13 godzin i 40 minut udział brało łącznie 101 strażaków PSP i OSP z Jednostek: JRG Krotoszyn, JRG Ostrów Wlkp., OSP Zalesie Wielkie, OSP Kobylin, OSP Smolice, OSP Baszków, OSP Zduny, OSP Łagiewniki, OSP Kuklinów, OSP Zalesie Małe, OSP Wyganów, OSP Rzemiechów, OSP Konarzew, OSP Bestwin, OSP Lutogniew.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: dh Wiesław Kupczyk – OSP Kobylin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!