STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

O krok od tragedii

W sobotę 08 września 2018 roku dzięki czujności przypadkowego przechodnia i szybkiej akcji strażaków uratowano jedną z kamienic na ulicy Kaliskiej w Krotoszynie. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 03:19.

Dyżurny Operacyjny do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie, jeden zastęp z Jednostki OSP Benice i Jeden zastęp z OSP Zduny. Dyżurny Stanowiska Kierowania postawił w gotowość bojową Jednostki z OSP Krotoszyn oraz OSP Chwaliszew, które do czasu ugaszenia pożaru pozostawały w miejscu stacjonowania.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się dachu na budynku wielorodzinnym. Płomienie widoczne są z ulicy.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu terenu akcji. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt Ochrony Dróg Oddechowych po klatce schodowej udali się na poddasze, a następnie na dach budynku. Widoczne na zewnątrz płomienie stłumiono przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego. Równocześnie sprawiono podnośnik hydrauliczny z którego podano prąd piany sprężonej na tlącą się papę i odeskowanie dachu. W celu dotarcia do ukrytych zarzewi ognia decyzją KDR przystąpiono do częściowej rozbiórki odeskowania. Usuwane elementy na bieżąco dogaszano. Po usunięciu i dogaszeniu tlących się elementów całą konstrukcję dachu sprawdzono kamerą termowizyjną, która potwierdziła likwidację zagrożenia.

W trakcie prowadzenia działań będąca na miejscu Policja ewakuowała mieszkańców kamienicy. Lokatorzy mieszkań schronili się w sąsiednim nie zagrożonym budynku. Po ugaszeniu pożaru i sprawdzeniu mieszkań pod kątem występowania gazów lokatorzy powrócili do swoich mieszkań. Na tym działania zakończono zastępy powróciły do miejsc stacjonowania.

Działania Straży Pożarnej trwały 2 godziny i 17 minut.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia JRG Krotoszyn

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!