STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Zadymienie w budynku wielorodzinnym

W czwartek 4 października 2018 roku o godzinie 19:43 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu jednego z mieszkań w budynku wielorodzinnym na ulicy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Krotoszynie.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jeden zastęp z Jednostki OSP Krotoszyn.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów pożarniczych, Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że w jednym z lokali budynku wielorodzinnego występuje zadymienie. Dym wydobywa się z pieca pomimo tego, że w nim się nie pali. Mieszkańcy zadymionego lokalu wyszli na zewnątrz budynku przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań. Strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wyposażeni w urządzenia pomiarowe przystąpili do sprawdzania mieszkań pod kątem występowania zagrożenia. Pomiary wykonane przez strażaków potwierdziły obecność tlenku węgla. Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o ewakuacji pozostałych lokatorów przebywających w budynku. Łącznie ewakuowano 20 osób. W trakcie ewakuacji do strażaków zgłosili się rodzice jednego z ewakuowanych mieszkań, gdyż ich dziecko uskarżało się na złe samopoczucie. Strażacy na miejsce zadysponowali Zespół Ratownictwa Medycznego, a do czasu ich przybycia udzielili osobie poszkodowanej Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy polegającej na wsparciu psychicznym oraz tlenoterapii. Przybyły na miejsce ZRM podjął decyzję o zabraniu dziecka do szpitala.

W mieszkaniach gdzie prowadzony był proces palenia materiał palny usunięto z pieca i wyniesiono na zewnątrz. Na bieżąco monitorowano oraz przewietrzano mieszkania gdzie występował tlenek węgla. Po wygaszeniu pieców kaflowych poziom tlenku węgla zaczął sukcesywnie spadać.

Po dokładnym przewietrzeniu wszystkich pomieszczeń ratownicy po raz kolejny sprawdzili mieszkania urządzeniem wielogazowym nie stwierdzając zagrożeń. Mieszkańcy powrócili do swoich mieszkań. Na tym działania zakończono. Zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Działania Straży Pożarnej trwały 1 godzinę i 26 minut.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: Gazeta Krotoszyńska

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!