STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Emisja substancji chemicznej

W sobotę 13 października 2018 roku o godzinie 18:11 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o zagrożeniu chemicznym w jednym z krotoszyńskich zakładów.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jeden zastęp z Jednostki OSP Krotoszyn. Z uwagi na charakter zdarzenia na miejsce udał się Oficer w dyspozycji Komendanta Powiatowego oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Ostrowa Wielkopolskiego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że w hali produkcyjnej doszło do emisji substancji chemicznej która wcześniej wykorzystywana była w procesie technologicznym. Pracownicy przebywający w hali zostali ewakuowani na zewnątrz w miejsce bezpieczne przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. Wśród ewakuowanych pracowników znajduje się jedna poszkodowana osoba, która była narażona na bezpośredni kontakt z substancją chemiczną.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań. Rota medyczna udzieliła osobie poszkodowanej Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego będący na miejscu lekarz podjął decyzję o przewiezieniu osoby poszkodowanej do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Osoby ewakuowane z hali pozostawały pod opieką ratowników z OSP Krotoszyn, którzy monitorowali ich stan. Do czasu zakończenia działań żadna z osób przebywających w miejscu ewakuacji nie zgłosiła dolegliwości.

Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego zabezpieczeni w ubrania ochronne, wyposażeni w urządzenia pomiarowe weszli do wnętrza hali. Wykonywane pomiary nie wykazały zagrożenia. Substancję będącą przyczyną zagrożenia strażacy przemieścili do miejsca magazynowania odpadów. Po zlikwidowaniu zagrożenia, Straż Pożarna zakończyła działania i zastępy wróciły do miejsca stacjonowania.

Działania Straży Pożarnej trwały 3 godziny i 5 minut.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!