STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Kolejny pożar zabudowań gospodarczych

W piątkowy wieczór 02 listopada 2018 roku po raz kolejny strażacy walczyli z pożarem zabudowań gospodarczych. Tym razem w miejscowości Świnków gm. Krotoszyn. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło o godzinie 18:33. Początkowo ciężko było uzyskać spójną informację na temat obiektu w którym powstał pożar.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz najbliższe jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Biadek, Roszek, Chwaliszewa, Orpiszewa i Świnkowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pożarem objęty jest dach i poddasze budynku gospodarczego a także różnego rodzaju materiały nagromadzone na terenie posesji. W pełni rozwinięty pożar zagrażał obiektom zlokalizowanym w pobliżu. Istniało ryzyko, że ogień przedostanie się na część mieszkalną połączoną z budynkiem objętym pożarem, budynki inwentarskie, garaże samochodowe bądź budynek jednorodzinny na sąsiedniej posesji.

Strażacy w pierwszej kolejności prowadzili działania w obronie zagrożonych obiektów. Po przybyciu kolejnych zastępów decyzją Kierującego Działaniami Ratowniczymi podzielono teren działań na odcinki bojowe realizując działania gaśnicze w obronie oraz natarciu na palący się budynek. Z informacji uzyskanych od sąsiadów wynikało, że w zagrożonej części mieszkalnej może przebywać lokator, więc natychmiastowo uzyskano dostęp do obiektu i dokonano przeszukania wszystkich pomieszczeń. W budynku nikogo nie odnaleziono. Po stłumieniu ognia przystąpiono do rozbiórki nadpalonej drewnianej konstrukcji dachu pokrytej dachówką. Nagromadzone na poddaszu materiały wyrzucano na zewnątrz i dogaszano wodą. Ratownicy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. W trakcie prowadzonych działań na miejsce zdarzenia dotarł Burmistrz Miasta i Gminy Krotoszyn.

Działania w których uczestniczyło łącznie 8 zastępów trwały 3 godziny i 56 minut.

Opracowanie: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: dh Łukasz Śliwiński – OSP Biadki

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd