STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

O krok od tragedii. Tlenek węgla zaatakował w Koźminie.

W niedzielę 25 listopada 2018 roku o godzinie 10:26 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie z informacją, że w budynku mieszkalnym w Koźminie Wielkopolskim znajdują się dwie nieprzytomne osoby, prawdopodobnie na skutek oddziaływania tlenku węgla.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa zastępy z Jednostki OSP Koźmin Wielkopolski.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że w budynku znajdują się cztery osoby w tym dwie są nieprzytomne, na miejscu jest Zespół Ratownictwa Medycznego który zajmuje się udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego weszli do budynku i przy pomocy urządzenia wielogazowego dokonali pomiarów pod kątem występowania tlenku węgla. W pomieszczeniu w którym znajdowały się osoby poszkodowane urządzenie pomiarowe wykazało obecność tlenku węgla, dlatego osoby te musiały opuścić pokój i udać się w miejsce bezpieczne. W trakcie prowadzonych działań, KDR uzyskał informację, że na miejsce leci śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Strażacy wyznaczyli i zabezpieczyli miejsce lądowania śmigłowca. Po wylądowaniu LPR, strażacy pojazdem pożarniczym przetransportowali lekarza i ratownika na miejsce zdarzenia. Po przebadaniu osób poszkodowanych Lekarz podjął decyzję o przetransportowaniu dwóch osób poszkodowanych do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, natomiast dwie osoby pozostały na miejscu i nie wymagały hospitalizacji.

Wszystkie pomieszczenia w budynku zostały przewietrzone i ponownie sprawdzone miernikiem wielogazowym. Wynik dokonanych pomiarów potwierdził likwidację zagrożenia.

Na tym działania zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania. Działania Straży Pożarnej trwały 1 godzinę i 43 minuty.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: dh Szymon Sikora – OSP Koźmin Wielkopolski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd