STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Grożny pożar zabudowań gospodarczych w miejscowości Sulmierzyce

Chwilę grozy przeżyli mieszkańcy jednej z Sulmierzyckich posesji. Podczas ich nieobecności doszło do groźnego pożaru kotłowni. Budynek w którym doszło do pożaru był połączony szeregowo z domem jednorodzinnym więc istniało realne zagrożenie utraty całego dobytku.

Zdarzenie zostało zgłoszone do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie o godzinie 16:23 w piątek 11 stycznia 2019 roku.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Sulmierzycach, Chwaliszewie, Biadkach i Zdunach.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pożarem objęty jest budynek gospodarczy w którym zlokalizowana jest kotłownia, pomieszczenia socjalno- bytowe oraz magazyn drewna i przedmiotów użytkowych. Obiekt objęty pożarem przylegał bezpośrednio do budynku jednorodzinnego, dlatego też w pełni rozwinięty pożar zagrażał również pomieszczeniom mieszkalnym. W zdarzeniu nikt nie odniósł żadnych obrażeń, gdyż w chwili przybycia pierwszych zastępów użytkownik obiektu znajdował się poza miejscem zamieszkania.

Strażacy w pierwszej kolejności odłączyli zasilanie w budynku objętym pożarem
i rozpoczęli działania gaśnicze połączone z obroną zagrożonego obiektu mieszkalnego. Na miejsce sukcesywnie docierały kolejne zastępy, które podczas dojazdu do zdarzenia zmagały się z trudnymi warunkami panującymi na drodze. Po przybyciu zadysponowanych jednostek zwiększono intensywność podawania środka gaśniczego doprowadzając do stłumienia pożaru. W czasie trwania akcji gaśniczej wyznaczona rota przy użyciu urządzeń pomiarowych kontrolowała sytuację w obiekcie mieszkalnym minimalizując ryzyko rozprzestrzenienia się ognia. Dzięki sprawnej akcji gaśniczej strażakom udało się uratować część mieszkalną kompleksu budynków. Po ugaszeniu pożaru mienie zgromadzone w budynku gospodarczym zostało usunięte na zewnątrz i dogaszone prądem wody. Obiekt został sprawdzony urządzeniami pomiarowymi, które potwierdziły całkowite usunięcie zagrożenia. Na tym interwencje zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Działania w których uczestniczyło łącznie 8 zastępów trwały łącznie 2 godziny i 51 minut.

Opracowanie: kpt. Tomasz Patryas, asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: JRG Krotoszyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!