STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Pożar warsztatu w Lutogniewie

W sobotę 26 stycznia 2019 roku o godzinie 12:14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze warsztatu samochodowego w miejscowości Lutogniew (gmina Krotoszyn).

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował osiem zastępów gaśniczych (trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Krotoszynie i po jednym zastępie z Jednostki OSP Krotoszyn, OSP Lutogniew, OSP Kobylin, OSP Zduny i OSP Baszków). Na miejsce zdarzenia udał się również funkcjonariusz pełniący dyżur Oficera Operacyjnego. Jednostka OSP Biadki stanowiła zabezpieczenie operacyjne powiatu do czasu zakończenia działań gaśniczych.

Już w trakcie dojazdu dowódca pierwszego wozu bojowego podążającego z pomocą potwierdził rozmiar zdarzenia. Wydobywające się spod konstrukcji budynku kłęby dymu oraz wychodzące na zewnątrz płomienie stanowiły realne zagrożenie dla obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie budynku objętego pożarem.

Po przybyciu na miejsce zastępów pożarniczych, Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się budynek gospodarczy w którym znajdował się przydomowy warsztat samochodowy. Wewnątrz obiektu panuje duże zadymienie i wysoka temperatura. Rozwinięty pożar zagraża bezpośrednio hali wykonanej z płyty warstwowej, w której znajdował się zakład krawiecki. Od właściciela hali uzyskano informację, że przy obiekcie objętym pożarem znajdują się butle z gazem propan - butan wykorzystywane do ogrzewania zakładu. Osoby użytkujące kompleks budynków opuściły obiekt przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

Działania Straży Pożarnej polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego piany ciężkiej z urządzenia ONE SEVEN w natarciu na palący się warsztat samochodowy oraz jednego prądu gaśniczego wody na rozgrzane butle z gazem propan – butan. Po przybyciu kolejnych zastępów pożarniczych, decyzją Kierującego Działaniami Ratowniczymi podano kolejny prąd gaśniczy wody realizując działania w obronie zagrożonych obiektów. Po stłumieniu ognia ratownicy przystąpili do usuwania nadpalonych elementów wyposażenia warsztatu na zewnątrz, które systematycznie dogaszano w miejscu nie stwarzającym zagrożenia. W trakcie prowadzonych działań do Kierującego Działaniami Ratowniczymi zgłosił się mężczyzna, który w trakcie ratowania mienia doznał poparzeń dłoni. Mężczyźnie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przybyciu Zespołu Ratownictwa Medycznego poszkodowany został przekazany pod opiekę ratowników. Po ugaszeniu pożaru obiekt gospodarczy w którym znajdował się warsztat sprawdzono kamerą termowizyjną oraz detektorem wielogazowym, potwierdzając całkowite usunięcie zagrożenia.

Na tym działania zakończono i zastępy wróciły do miejsca stacjonowania. Działania Straży Pożarnej trwały 1 godzinę i 58 minut.

Opracowanie: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn, dh Wiesław Kupczyk – OSP Kobylin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd