STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Pożar rozdzielni elektrycznej w budynku wielorodzinnym.

W niedzielny poranek mieszkańcy jednego z budynków zlokalizowanego przy ul. Sienkiewicza w Krotoszynie przeżyli chwilę grozy. Pożar rozdzielni elektrycznej do którego doszło na klatce schodowej odciął drogę ewakuacji 9 mieszkańcom tego obiektu.

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie 3 lutego 2019 roku o godzinie 10:17. Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował 5 zastępów (trzy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa z Jednostki OSP Krotoszyn). Na miejsce zdarzenia udał się również funkcjonariusz pełniący dyżur Oficera Operacyjnego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się rozdzielnia elektryczna usytuowana w ciągu komunikacyjnym budynku wielorodzinnego. Płomienie wydobywają się drzwiami wejściowymi na zewnątrz budynku. Gęsty dym wydobywa się na zewnątrz budynku oknami. Osoby którym pożar odciął drogę ewakuacji znajdują się na wyższej kondygnacji. Budynek przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej opuściły 4 osoby.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt Ochrony Dróg Oddechowych weszli do wnętrza budynku celem lokalizacji, a następnie ewakuacji osób znajdujących się wewnątrz. Druga rota wyposażona również w sprzęt Ochrony Dróg Oddechowych sprawiła linię gaśniczą i przy pomocy jednego prądu piany sprężonej w natarciu z urządzenia ONE SEVEN stłumiła ogień lokalizując pożar. Na miejsce wezwano ZRM w celu przebadania ewakuowanych osób. Osoby znajdujące się wewnątrz budynku kolejno ewakuowano. Trzech mężczyzn z balkonu wykorzystując do tego celu sprawioną drabinę przenośną oraz sprzęt ratownictwa wysokościowego. Balkon znajdował się po stronie podwórza co uniemożliwiło wykorzystanie podnośnika hydraulicznego. Sześć osób w tym dziecko oraz psa ewakuowano klatką schodową. Strażacy ewakuowali razem dziewięć osób (w tym dziecko) oraz psa. Wszystkie osoby zostały umieszczone i zabezpieczone przed utratą ciepła w dostarczonym na miejsce namiocie kwatermistrzowskim z nagrzewnicą. Nikt nie uskarżał się na złe samopoczucie. Wszystkie pomieszczenia przewietrzono i sprawdzono przy użyciu sprzętu pomiarowego, który nie wykrył zagrożenia. Na miejsce przybył przedstawiciel GCZK oraz Pogotowie Energetyczne. Z uwagi na spaloną rozdzielnię elektryczną wewnątrz budynku pracownicy Pogotowia Energetycznego odłączyli obiekt od zasilania. Podczas prowadzonych czynności trzy spośród ewakuowanych osoby zaczęły uskarżać się na złe samopoczucie. Do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego strażacy udzielili tym osobom Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, która polegała na zastosowaniu tlenoterapii i wsparcia psychicznego. Po zakończonych działaniach mieszkańcy powrócili do swoich lokali.

Działania Straży Pożarnej trwały 2 godziny i 43 minuty.

Opracowanie: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!