STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Pożar wiaty i składowanej w niej słomy w miejscowości Starygród

W niedzielę 17 lutego 2019 roku o godzinie 12:47 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze drewnianej wiaty wraz z magazynowaną w niej słomą.

Po przybyciu na miejsce pożaru zadysponowanych zastępów pożarniczych, Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się w całej objętości drewniana wiata wypełniona balotami ze słomą. Nie ma osób poszkodowanych.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań, następnie strażacy przystąpili do podawania prądów gaśniczych wody na palącą się słomę. Na miejsce pożaru sukcesywnie docierały kolejne z zadysponowanych zastępów. KDR przegrupował będące na miejscu Siły i Środki i utworzył dwa odcinki bojowe. Zadaniem pierwszego odcina bojowego były działania gaśnicze, a zadaniem drugiego odcinka bojowego było zapewnienie ciągłości podawania środka gaśniczego poprzez zbudowanie magistrali przesyłowej z węży tłocznych W 110. Stanowisko wodne utworzone zostało w oparciu o naturalny ciek wodny w odległości 800 metrów od miejsca pożaru. Przyjęty wariant zaopatrzenia wodnego zapewnił ciągłość podwiania środka gaśniczego.

Po stłumieniu ognia przystąpiono do wywożenia udostępnioną przez właściciela ładowarką tlących się balotów na pobliskie pole, gdzie były dogaszane. Z uwagi na zapadający zmierzch oświetlono teren działań. Długotrwałe działania stanowiły duży wysiłek dla ratowników, dlatego KDR podjął decyzję o wymianie ratowników dysponując kolejne zastępy gaśnicze na miejsce działań. Po całkowitym ugaszeniu pożaru zastępy zakończyły działania i powróciły do miejsc stacjonowania.

W działaniach udział brało łącznie 11 zastępów pożarniczych z czego 4 zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie i 7 zastępów z Jednostek OSP powiatu krotoszyńskiego (OSP Kuklinów, OSP Kobylin, OSP Wyganów, OSP Łagiewniki, OSP Krotoszyn, OSP Benice).

Działania Straży Pożarnej trwały 14 godzin i 15 minut

Opracowanie: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn, dh Szymon Sikora

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd