STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Zadymienie w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego

W niedzielę 14 kwietnia 2019 roku o godzinie 13:56 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w Krotoszynie na ulicy Zdunowskiej.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia  zadysponował dwa zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że w mieszkaniu zlokalizowanym na drugim piętrze występuje zadymienie. Z zeznań lokatorów wynikało, że prawdopodobną przyczyną powstania zagrożenia jest pożar materiału opałowego w podajniku kotła grzewczego. Przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia osoby użytkujące budynek wielorodzinny opuściły swoje mieszkania.

W celu lokalizacji źródła zadymienia strażacy wyposażeni w aparaty ochrony układu oddechowego oraz urządzenia pomiarowe wprowadzili do mieszkania zlokalizowanego na drugim piętrze linię gaśniczą i rozpoczęli przeszukanie lokalu przy użyciu kamery termowizyjnej. Urządzenie wykryło podwyższoną temperaturę w podajniku kotła grzewczego, potwierdzając informacje uzyskane w trakcie rozpoznania. Jak się okazało przyczyną zadymienia w lokalu był tlący się poza komorą spalania pellet drzewny. Celem dotarcia do źródła zagrożenia strażacy dokonali częściowej rozbiórki pieca centralnego ogrzewania i usunęli z podajnika materiał palny, którego dogaszono wodą. W trakcie realizacji działań gaśniczych pozostała część obsady monitorowała obiekt objęty działaniami pod kątem występowania gazów niebezpiecznych w atmosferze i oddymiała pomieszczenia zlokalizowane w pobliżu kotła. Po usunięciu zagrożenia działania, które trwały łącznie 47 minut zostały zakończone i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Opracowanie: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: Sebastian Kalak – portal PKR24.pl

 

   

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd