STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Pożar kamienicy na rynku w Krotoszynie

Pożar poddasza kamienicy na krotoszyńskim Rynku jest kolejnym przykładem jak wiele zależy od sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczej. Szybko zauważone i zgłoszone zdarzenie natychmiastowa reakcja dyżurnego operacyjnego powiatu, niewielka odległość od siedziby jednostki ratowniczo-gaśniczej no i w końcu profesjonalne działanie strażaków na miejscu interwencji to podstawowe elementy składające się na końcowy efekt udanej akcji ratowniczo-gaśniczej.

Zgłoszenie pożaru poddasza w budynku wielorodzinnym w Krotoszynie wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie 7 maja 2019 roku o godzinie 18:54. Z treści zgłoszenia wynikało, że w budynku znajdują się osoby, którym pożar odciął drogę ewakuacji. Dyżurny Operacyjny Powiatu mając na względzie starą zwartą zabudowę do zdarzenia zadysponował 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie, 2 zastępy z jednostki OSP Krotoszyn, 1 zastęp z jednostki OSP Biadki oraz 1 zastęp z Jednostki OSP Zduny. Do zdarzenia skierowana została również drabina mechaniczna z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostrowie Wielkopolskim oraz Oficer Operacyjny Komendy Powiatowej PSP w Krotoszynie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że  w oknach na ostatnim piętrze trzykondygnacyjnej kamienicy znajdują się dwie kobiety, które wzywają pomocy i nie mogą samodzielnie opuścić mieszkania. Z otworów okiennych znajdujących się w części pokrycia dachowego wydobywa się dym. W mieszkaniach zlokalizowanych na niższej kondygnacji również znajdują się lokatorzy, w tym mężczyzna z ograniczoną zdolnością poruszania się. Jedyną drogę ewakuacji z lokali mieszkalnych jest drewniana klatka schodowa. Wewnątrz panuje duże zadymienie i wysoka temperatura.

Strażacy w pierwszej kolejności sprawili podnośnik hydrauliczny celem ewakuacji dwóch zagrożonych osób  znajdujących się na zadymionym poddaszu. Po uzyskaniu dostępu do otworów okiennych znajdujących się na najwyższej kondygnacji ratownicy ewakuowali z mieszkania dwie kobiety oraz psa. W tym samym czasie kolejne roty przystąpiły do ewakuacji osób zamieszkujących niższe kondygnacje, w tym mężczyznę o ograniczonej zdolności poruszania się, korzystając z klatki schodowej. Łącznie z budynku wielorodzinnego ewakuowano na zewnątrz 6 osób i domowe zwierzę. Lokatorów przekazano pod opiekę lekarza Zespołu Ratownictwa Medycznego, który przebadał uczestników zdarzenia, nie stwierdzając podstaw do hospitalizacji. W momencie dotarcia na miejsce zdarzenia służb współdziałających takich jak pogotowie gazowe i energetyczne całkowicie odłączono media w budynku. W trakcie realizacji czynności priorytetowych zmierzających do całkowitej ewakuacji obiektu, wyznaczeni ratownicy sprawili linię gaśniczą po klatce schodowej kierując się na poddasze budynku mieszkalnego. Po dotarciu do źródła pożaru umiejscowionego w części poddasza nieużytkowego rota gaśnicza podała jeden prąd gaśniczy wody w natarciu na palące się pomieszczenia. Po całkowitym ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do mechanicznego oddymienia budynku oraz monitorowania obiektu urządzeniami pomiarowymi. Nadpalone element zgromadzone na poddaszu wyniesiono na zewnątrz budynku do specjalnego kontenera podstawionego przez zarządcę obiektu.

Dzięki szybkiej i sprawnej akcji ratowniczo – gaśniczej osoby znajdujące się w strefie zagrożenia nie odniosły żadnych obrażeń, straty pożarowe ograniczono do minimum  oraz uratowano mienie o dużej wartości materialnej.

Działania straży Pożarnej trwały 3 godziny i 25 minut.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: Redakcja Gazety Krotoszyńskiej

 

   

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd